پگ پروتو چیست؟

وقتی صحبت از یک تازه وارد به میان میاید همه منتظرند واکنش های اولیه  او را ببینند تا اولین تعاریف و قضاوت ها را در ذهن خود شکل دهند و این میشود تصوری که از یک نام تازه یک شخصیت تازه یا یک جنبش نو و جوان در اذهان نقش میبندد، مانند تصویری که امروز از کامپیوتر های شخصی در ذهن ما نقش بسته، تصویری که روزی تار و مبهم بود و شاید با تعریف یک ماشین حساب فوق پیشرفته در ذهنمان شروع شد و هر روز تکامل پیدا کرد و امروز  میتوانیم ساعت ها در مورد کاربرد و امکانات، انها صحبت کنیم. و به عنوان بخشی تاثیر گذار بر سیر تاریخی وفرهنگی انسان از ان یاد کنیم،  تاریخ بشریت کماکان همراه است با اسامی و مفاهیم متعددی که تازه وارد های هر نسل هستند تازه وارد هایی که حاصل تحقیق و توسعه چندین دهه ای دانشمندان و محققان بوده اند و امروز اماده اند تا در میان جوامع به بقای خود ادامه دهند و بخشی از زندگی روزانه ما انسان ها باشند، و نام و تعریف جدیدی در بین گفتمان هر روزه اشخاص ایجاد میکند.

ما درباره تازه وارد های نسل چهارم تکنولوژی صحبت میکنیم، پرینتر  های سه بعدی! ماشین هایی که امده اند نقشی مشابه وسایل نقلیه ماشینی در چند صده گذشته و یا نقشی مشابه کامپیوتر های شخصی در چند دهه گذشته  ایفا کنند، و اگر بخواهیم به صورت ملموس تر بیان کنیم؛ نقش یک انقلاب که ابعاد ان در بر گیرنده صنایع گوناگون، بنگاه های علمی، اقتصادی و تقریبا همه بخش های یک جامعه;(از یک کودک خردسال گرفته تا یک شخص پا به سن گذاسته) خواهد بود.و اما،کماکان از نقطه مبهم ماجرا میتوان به کاربرد این سازنده های سریع و کار راه بنداز اشاره کرد. و همانطور که نام مقاله پگ پروتو است در ادامه سعی داریم نشان دهیم پگ پروتو چیست و چگونه جایگاه پرینتر های سه بعدی را در کنار کسب و کار ها، صنایع و گروه های مختلف جامعه باز خواهد کرد و در نهایت ابهامی که بر چگونگی تعامل اعضای جامعه با انها وجود دارد را نیز رفع میکند.

اگر بخواهیم پگ پروتو را در یک جمله تعرف کنیم، میتواینیم بگوییم;  نقطه اتصال پرینتر های سه بعدی با اعضای یک جامعه. پگ پروتو امکان ایجاد انبوهی از قطعات را توسط پرینتر سه بعدی دارد که میتواند راه حل مشکل یک مهندس در صنهت انرژی  یا یک معلم دوره دبستان باشد. ما محدودیت ها و امکانات پرینتر های سه بعدی را میسنجیم، در باره امکاناتی  که میتوانیم به کمک پرینتر های سه بعدی  در هر حوضه ایجاد کنیم تحقیق میکنیم و سعی میکنیم جهت رفع مشکلات به وسیله پرینتر سه بعدی با اشخاص مختلف تعامل کنیم. این مشکل ممکن است کمبود یک قطعه کمیاب باشد که کمبود ان یک کسب و کار را به دردسر انداخته، یا نبود نمونه ای از استخان ترقوه یک اردک که قرار است به دانشجویان نشان داده شود، در هر رو ساخت سه بعدی این دو قطعه میتواند راه حل پگ پروتو برای این نمونه چالش ها باشد. پس اگر بخوایم خلاصه بگوییم پگ پروتو یک سازوکار است برای ساخت قطعات مورد نیاز اشخاص به وسیله پرینتر های سه بعدی.